UNIWERSUM
ROZWOJU

Oblałeś i czeka Cię egzamin poprawkowy ?​

Co to egzamin poprawkowy?

Egzamin poprawkowy to forma egzaminu, który umożliwia uczniom, którzy otrzymali negatywną ocenę klasyfikacyjną, poprawienie tej oceny i przejście do wyższej klasy.

Komu przysługuje egzamin poprawkowy?

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, egzamin poprawkowy przysługuje uczniom, którzy w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymali negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednego lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub z jednego obowiązkowego zajęcia edukacyjnego lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego.

Dlaczego uczeń podchodzi do egzaminu poprawkowego?

Uczeń podchodzi do egzaminu poprawkowego w celu poprawienia negatywnej oceny klasyfikacyjnej, którą otrzymał w wyniku klasyfikacji rocznej. Poprawienie tej oceny umożliwia mu kontynuowanie nauki i promocję do kolejnej klasy.

Co zrobić aby móc podejść do egzaminu poprawkowego ?

Należy złożyć podanie do sekretariatu szkoły w przeznaczonym do tego czasie. Termin powinien zostać zawarty w statucie szkoły. Najczęściej są to 3 dni od rocznej klasyfikacji.

Co zrobić aby móc podejść do egzaminu poprawkowego ?

To zależy. Rada pedagogiczna ma prawo podjąć decyzję o promocji ucznia do wyższej klasy, nawet jeśli nie zdał egzaminu poprawkowego.  Jeśli uczeń już raz skorzystał z tak zwanego potocznie warunku, a ponownie nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.

Jaką formę ma egzamin poprawkowy ?

Egzamin poprawkowy przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej – szczególnie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.

W jakim terminie przeprowadza się egzamin poprawkowy ?

W przypadku braku klasyfikacji w miesiącu czerwcu, egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.

Kto przeprowadza egzamin poprawkowy ?

Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

Standardowo w skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji; nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – możę on jednak zostać zwolniony z udziału w egzaminie; nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

Czy uczeń może przystąpić do egzaminu poprawkowego w innym terminie?

Tak, jeżeli uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie mógł pojawić się na egzaminie poprawkowym w wyznaczonym przez dyrektora terminie, może zostać mu wyznaczony inny termin, dodatkowy, jednak nie później niż do końca września.

Jak wygląda egzamin poprawkowy pisemny ?

Egzamin poprawkowy w formie pisemnej – przygotowane przez nauczyciela prowadzącego przedmiot zadania

Jak wygląda egzamin poprawkowy ustny ?

Egzamin poprawkowy w formie ustnej – przygotowane przez nauczyciela prowadzącego przedmiot, zestawy zadań do wylosowania przez ucznia podchodzącego do egzaminu.

Przydatne akty prawne obowiązujące na dzień 4 czerwca 2024: